Main Navigation
Main Content

Novinky

 • Economical and safe material transport with new wheel dumpers

  Wacker Neuson presents new versions of the two biggest wheel dumpers: the models DW60 and DW90 convince with impressive additional options, improved safety features and even more comfort. Combined with sophisticated equipment features such as the hydrostatic 4-wheel drive with automatic ECO mode and auto-stop function, working even more economically is possible with these dumpers.

 • Wacker Neuson shares battery platform with cooperation partner

  Wacker Neuson is accelerating the transition to emissions-free construction sites – promising a host of benefits for customers. One battery, countless machines: The “one for all” approach is taking on a whole new meaning at Wacker Neuson. From fall 2021, the modular, rechargeable construction equipment battery developed by Wacker Neuson will also be compatible with equipment made by the company’s cooperation partner Bomag. Customers will benefit from simplified construction site logistics and cost savings when they invest in battery-powered devices, creating strong momentum for the wider adoption of emissions-free equipment on construction sites.

 • Red Dot for Wacker Neuson excavator EZ50

  When developing products, Wacker Neuson has always placed great importance on the design language of its construction machines and equipment. Now, the Zero Tail excavator EZ50 has been distinguished with the Red Dot of the prestigious Red Dot Award: Product Design.

 • Naše nejnovější produkty

  Osvědčené kolové dumpery DW60 a DW90 s 6 000 a 9 000 kilogramy užitečné hmotnosti jsou největšími kolovými dumpery v portfóliu firmy Wacker Neuson. Byly přepracovány a disponují nyní emisní normou stupně V dieselového motoru, který chrání životní prostředí bez omezení produktivity. Sériově dostupná funkce auto stop vypne stroj automaticky po pěti minutách nečinnosti. Velký, multifunkční 7palcový displej se postará o ideální přehled o všech funkcích stroje a indikuje obraz přední a zadní kamery. Jednodílný kryt motoru usnadňuje přístup k údržbě a každodenní kontrola, údržba i servis jsou díky němu snadné a spoří čas.

 • Hutnicí práce v centru Mnichova

  Od 30kilogramových pěchů až po 7tunové válce, s klasickým benzinovým a dieselovým motorem ale i na akumulátor, Wacker Neuson nabízí vše pro lehké až těžké hutnicí práce. Na staveništi firmy Kassecker v centru Mnichova se používá téměř celé hutnicí portfolio.

 • E-stroje v praxi: jednoduché, elektrické, bezemisní

  V rámci soukromého stavebního projektu, při kterém vzniká komplex budov skládající se z obytných domů, kancelářské budovy a hotelu, byly vnější plochy upravovány pomocí řady zero emission od Wacker Neuson.

 • A look back: The year 2020 at Wacker Neuson

  For Wacker Neuson, the focus was always on customer benefits in this special year as well. With new innovative products and the expansion of the zero emission series, Wacker Neuson is helping customers find suitable solutions for their challenges on the construction site.

 • Vibrační válec RD7: Optimální hutnění s lehkostí

  Wacker Neuson nabízí v oblasti zpracování půdy široké portfólio produktů k hutnění zeminy a asfaltu. Nový ručně vedený dvojitý vibrační válec RD7 ve třídě 700 kilogramů doplňuje toto portfólio o zvláště ergonomický a výkonný přístroj.

 • Nové modely dumperů: Snadná přeprava materiálu

  Když jde o přepravu materiálu především v nesjízdném terénu, jsou dumpery žádaným pomocníkem na každém staveništi. Wacker Neuson k tomu nabízí různé kolové dumpery s užitečnou nosností od jedné do deseti tun. Toto portfolio je nyní doplněno o nový model DW40. Kromě toho jsou pro modely DW20 a DW30 k dispozici dodatečné možnosti.

 • Efficient and productive in narrow spaces

  Wacker Neuson impresses with compact yet powerful machines in a wide range of applications. Whether for gardening and landscaping, building and civil engineering or in municipalities – with the telehandlers and wheel loaders, material can be efficiently transported, lifted and loaded. With both new machines, the telehandler TH412 and the wheel loader WL28, Wacker Neuson brings two optimized all-rounders to the market.