Cookie Control

Tento web používá cookies ...

Main Navigation

Main Content

Nasazení v Norsku: elektrický kolový nakladač WL20e

Model WL20e, první „zelený“ kolový nakladač Wacker Neuson s elektrickým pohonem, zaznamenává úspěšný start v Norsku. V současné době je mimo jiné nasazen při stavbě nové školy v Oslu i při demoličních pracích v potravinářském závodě. U obou projektů byl pro udělení zakázky klíčový bezemisní provoz stroje.

V Norsku, zemi s nejvyšším podílem elektrických automobilů, je zvláštní pozornost, a to i na staveništích, věnována oblasti životního prostředí a uživatelské přívětivosti. Bezemisní kolový nakladač WL20e od Wacker Neuson je zde v současné době nasazen ve dvou projektech, u nichž byl akumulátorový pohon základním kritériem. Při stavbě nové školy v blízkosti Osla a demoličních pracích v potravinářském závodě bylo nutné splnit zvláštní regulační podmínky, a to bylo možné zaručit u kolového nakladače WL20e.

 

Zhotovitel firma J.I. BYGG AS Totalentreprenor, která stroj získala z vozového parku pronajímaných vozidel UCO, a společnost R3, která je členem skupiny Norsk Gjenvining, vyjádřily velkou spokojenost s výkonovými parametry tohoto zařízení. „Kolové nakladače WL20e používáme především pro přepravu sypkých materiálů a okenních tabulí z kontejneru do nové budovy školy. Pracovníci obsluhy jsou zcela spokojení a velmi si pochvalují bezhlučnou a nenamáhavou práci bez výfukových plynů, kterou umožňuje tento kolový nakladač. Provozní doba akumulátoru se ukázala být při každodenní práci vynikající,“ říká Geirmund Gardner, manažer projektu pro J.I. BYGG. Nákup stroje za účelem rozšíření svého vlastního vozového parku je tudíž již na pořadí jednání.

 

Paul Kristian Myhre, projektový manažer pro úsek betonu ve společnosti R3, je rovněž přesvědčen o výhodách nabízených elektrickým kolovým nakladačem: „Kolový nakladač WL20e je tou nejlepší volbou pro práci ve skladovém prostředí s citlivými výrobky, jako jsou například potraviny. Žádné výfukové plyny a žádný hluk – je tedy možné pracovat v noci a také po osmihodinovou pracovní směnu bez času stráveného dobíjením. To nás všechny přesvědčilo na celé čáře!“ Kolový nakladač WL20e se používal k odstranění suti, sypkých materiálů a rostlinných složek, tedy v prostředí přísně regulovaném právními podmínkami.

 

Dva elektromotory, jeden pro pohon pojezdu a jeden pro pracovní hydrauliku, zajišťují, aby výkonové parametry kolového nakladače WL20e byly srovnatelné s parametry konvenčního stroje WL20. Kromě šetrnosti k životnímu prostředí boduje kolový nakladač také svou vysokou hospodárností. Spotřeba energie modelu WL20e je nižší než u naftových modelů, což znamená možnou úsporu až 48 procent. Používá se olověný akumulátor, který je v tomto odvětví časem prověřený a osvědčený. Při nabíjení může být připojen volitelně k napětí 230 nebo 400 V. Intervaly údržby a servisu skrývají potenciál pro další úsporu nákladů, protože je použito méně prvků a součástí podléhajících opotřebení. V Norsku je elektrický kolový nakladač WL20e nabízen společnostem, kterým byl udělen certifikát Miljofyrtarn za mimořádné zásluhy o ochranu životního prostředí. Certifikát je udělován pouze společnostem, které ve Skandinávii pracují trvale udržitelným způsobem, a hraje významnou roli při sjednávání zakázek.

 

Více o kolovém nakladači WL20e na adrese: www.wackerneuson.com/zeroemission